top of page

Mauerseglerei cohousing

DSC_3385.JPG

Minden szinten együttműködÅ‘ közösség
 

Helyszín: Bécs

Projekt fejlesztése: 2009 (ötlet) - 2016

Státusz: működÅ‘

​

Lakók összetétele: vegyes

Lakók száma: Körülbelül 100 (27 lakás)

​

További infó: a közösség weboldalán

Nem minden cohousing kezdÅ‘dik cohousingként! 2009-ben a késÅ‘bbi MAUERSEGLEREI alapítóinak elsÅ‘ gondolata egy alternatív általános iskola volt. Mire 2013-ban az egyesület kezébe került a valahai benzinkút telke, már egy közösségi funkciókban gazdag cohousing volt a terv. A 2016-ban átadott épület földszintjén megtalálható az iskola is, a fölötte elkészült 27 lakásban pedig ma is több pedagóguscsalád lakik. Az épület az építtetÅ‘ egyesület tulajdonában van, a lakók belépési díjat, tagdíjat és lakáshasználati díjat fizetnek, amibÅ‘l a finanszírozás saját része összejött és törleszthetÅ‘ a felvett banki és baráti hitel is. A finanszírozási modell összeállításakor természetesen számíthattak a bécsi lakástámogatási rendszerre is.

​

A városba betelepedÅ‘ sarlósfecskékrÅ‘l elnevezett projekt egy zöld, kisvárosias negyedben épült, a Stephansdom-tól mintegy 40 percre metróval. A saroképület kétoldalról egy 3 és egy 5 szintes szárnnyal veszi körül, a másik két oldalról a teraszosan emelkedÅ‘ kert teszi egy barátságos katlanná az udvart, amely a közösségi élet szimbolikus és gyakorlati központja is. Ide néznek a lakások, ide nyílik sok közösségi tér is, mint a nagy multifunkcionális terem, a garázs, a közösségi konyha és nappali, de az iskola hátsó homlokzata is. A teraszos kialakítás lehetÅ‘vé teszi, hogy sokféle funkció helyet kapjon, a pihenÅ‘kerttÅ‘l a játszótéren, szánkópályán, indián tipin és a grillezÅ‘n keresztül a zöldségágyásokig. A szintek között felnÅ‘ttek csevegnek, gyerekek rohangásznak a lépcsÅ‘kön. 

​

DSC_3474.JPG
DSC_3473.JPG

Az utcai földszintet olyan helyiségek foglalják el, amelyek nem csak a lakóközösségnek, de a környékbelieknek is nyitottak: az iskola, az egészségügyi szolgáltatásoknak bérbeadott helyiségcsoport és a 80 négyzetméteres, mobil bútorokkal át- és átrendezhetÅ‘ nagyterem, amiben nem csak a lakógyűléseket, de külsÅ‘s szemináriumokat vagy capoeira edzéseket is tartanak. Hogy éppen mi folyik, azt a hangokból érzékelhetÅ‘, de meg is nézhetÅ‘ a nagy üvegablakokon át. Hogy mi lesz holnap vagy a jövÅ‘ héten, azt a kifüggesztett közös naptár mutatja.

​

A felsÅ‘bb szinteken vannak a lakások, a változatos társadalmi összetételnek megfelelÅ‘en ezek is különböznek a 22 négyzetméteres garzontól a 130 négyzetméteres kétszintesig. Széles, beszélgetésre és játékra alkalmas folyosó köti össze Å‘ket, amit kis ablakokon lehet szemmel tartani a konyhákból. Szintenként közös mosókonyha, a pincében zeneszoba, edzÅ‘szoba, meditációs helyiség és a kis kosárközösség raktára egészíti ki a közös terek listáját.

A bécsi sarlósfecskék négy alapelve a vallástól független spiritualitás, az egymás közötti és a környezetre nyitott szolidaritás, a közösségi életmód és a környezetvédelem. Komolyan veszik a fenntarthatóságot: a nullenergiás épület garázsában összesen 7, megosztva használt autót, de millió biciklit és rollert láttunk, köztük a ház közös, igencsak méretes teherbringájával. Ha többre vagytok kíváncsiak, érdemes böngészni a karantén alatt megújult honlapjukat.

Szöveg: Szabó Julianna

Fotók: Babos Annamária

Egyéb: blabla

2020.09.11

bottom of page